uveit.gen.tr https://www.uveit.gen.tr Üveit, Belirtileri ve Tedavisi tr-TR hourly 1 Copyright 2020, uveit.gen.tr Tue, 24 May 2016 00:00:00 +0000 Thu, 27 Feb 2020 00:00:00 +0000 60 Üveit Tedavisinde Kullanılan İlaçlar https://www.uveit.gen.tr/uveit-tedavisinde-kullanilan-ilaclar.html Sat, 08 Dec 2018 00:53:48 +0000 Üveit tedavisinde kullanılan ilaçlar, genelde göz damlaları, kortizonlu tabletler ve iğnelerdir. Hangi ilacın kullanılacağı ve tedavi süresi hastalığın şiddetine göre belirlenir. Bazı durumlarda bağışıklık sistemini deği Üveit tedavisinde kullanılan ilaçlar, genelde göz damlaları, kortizonlu tabletler ve iğnelerdir. Hangi ilacın kullanılacağı ve tedavi süresi hastalığın şiddetine göre belirlenir. Bazı durumlarda bağışıklık sistemini değiştiren ilaçlarda kullanılmaktadır. Öncelikle üveit hastalığını tanıyalım.

Üveit nedir ve ilaçları nelerdir

Üveit gözün üvei adını verdiğimiz bölümünü etkileyen bir rahatsızlıktır. Genelde 25-45 yaşları arasında ortaya çıkar. Üveit rahatsızlığı diğer göz hastalıklarından farklı olduğu için iyi takip edilmelidir. Üveit daha çok vücuda giren mikrop yada virüsün bağışıklık sistemini değiştirmesinden kaynaklanmaktadır. Karmaşık bir hastalık olduğu için üveit tedavisinde farklı ilaçlar kullanılabilmektedir. Üveit bazen farklı bir hastalığın tetiklemesiyle de ortaya çıkabilir. Bu yüzden o hastalığa yönelikte ilaç kullanılması gerekebilir. Hastalık farklı yapıda olduğu için üveit tedavisinde kullanılacak ilaçlara karar verirken farklı doktorların aldığı kararlar dikkate alınmalıdır. Mesela romotologlar, cilt hastalıkları yada nöroloji uzmanları. 

Üveit tedavisinde kullanılan ilaçlar içinde steroidlere destek olarak antiinflamatuar damlalar kullanılır. Genelde indomethasin gibi göz damlaları kullanılır. Tedavide kullanılan steroidler, damla, pomat yada subtenon enjeksiyon şeklinde uygulanabilir. Gözün ön kısmında oluşan üveitte damla daha etkili olmaktadır. Eğer hastalık ilerlemişse saat başı damlatılabilir. Bunlar genellikle lokal olarak uygulanan ilaçlardır. Sistematercitik tedavide ise stroidler ilk tercih edilen ilaçlardır. Tedaviye yüksek dozla başlanır. Rahatsızlık gerilerse doz azaltılır. Bağışıklı sistemini değiştiren ilaçlar Behçet hastalığında da kullanılmaktadır. Azathioprine, Cyclophosphamide ve Chlorambucil bu ilaçlar arasındadır. Behçet hastalığı üveit başlangıcında rol oynadığı için bu ilaçlar kullanılır. Levamisol, colchicin tedavide kullanılan diğer ilaçlardır. 

İlaçların yan etkileri

Üveit Tedavisinde Kullanılan İlaçlarÜveit tedavisinde kullanılan ilaçların ciddi yan etkileri olabilmektedir. Gebelik döneminde yada gebe kalmayı düşünüyorsanız kesinlikle kullanmayın. Bu ilaçlar vücudun mikroplara karşı olan direncini düşürmektedir. Buda vücudu enfeksiyonlara açık hale getirecektir. Steroid kullanımı gözde katarakt oluşturabilir. Tedavi süresince hormon dengesinde değişmeler olabilmektedir. Bu ilaçlar göz basıncını yükseltebilir. Azathioprine kullanan hastalarda karaciğer ve böbrek yetmezliği görülebilir. Tedavi süresince bu organlarla ile ilgili değerler takip edilmelidir. Cyclosporine kullanan hastalarda enfeksiyon ve lenfoma rahatsızlıkları görülebilir.
]]>
Üveit Bitkisel Tedavi https://www.uveit.gen.tr/uveit-bitkisel-tedavi.html Sat, 08 Dec 2018 01:13:59 +0000 Üveit Bitkisel Tedavi, Çağın rahatsızlık türlerinden biri olan üveit hastalığı bir kısım bitkisel tedaviler yardımı ile tedavi edilmektedir. Üveit rahatsızlığı bir göz hastalığıdır, gözün arka kısmında bulunan iri Üveit Bitkisel Tedavi, Çağın rahatsızlık türlerinden biri olan üveit hastalığı bir kısım bitkisel tedaviler yardımı ile tedavi edilmektedir. Üveit rahatsızlığı bir göz hastalığıdır, gözün arka kısmında bulunan iris, silier ve koroid üzerinde oluşan tabakadaki katılaşma rahatsızlığıdır. Yapı olarak göz üç tabakadan oluşmaktadır. Gözün en dışta kalan kısmına sklera adı verilen beyaz kısımdır. en içte ise görmemizi sağlayan retina kısmında uvea bulunmaktadır. Uvea'nın iltihaplanması sonrasında üveit denilen rahatsızlık ortaya çıkmaktadır. Uvea'nın yapısında güzü besleyen damarlar bulunmaktadır. Bu yapı üzerinde oluşan iltihaplanma göz dokularanı etkilemektedir. Göz dökülerinin ciddi anlamda etkilenmesi neticesinde ciddi sorunlar ortaya çıkmaktadır. Üveit rahatsızlığı bitkisel ve ilaç tedavileri ile çağımızda tedavi edilmektedir. Ancak üveit rahatsızlığına erken müdahalede fayda bulunmaktadır. Üveit rahatsızlığının temelinde göze bulaşan mantar, virüs ve parazitler etkilidir. Bazen de vücutta bulunan kalıtsal hastalıkların sistematik olarak gün yüzüne çıkmasına neden olmaktadır. Üveit rahatsızlığı bitkisel yollar ile tedavi edilmediği taktirde Behçet hastalığı, bakteri ve virüslerin bulunduğu rahatsızlıklar, frengi, tüberküloz, göz travması ve ameliyatları ve romatizmal rahatsızlıklar ortaya çıkmaktadır. 

Üveit Bitkisel TedaviÜveit Rahatsızlığının Bitkisel Tedavi Öncesi Belirtileri
Göz hastalıklarından olan üveit rahatsızlığı ciddi bir rahatsızlık durumudur. Bu rahatsızlığa maruz kalan insanlarda bir kısım belirtiler görülmektedir. Üveit rahatsızlığına maruz kalan bir kişide görme bozuklukları oluşur. Başlıca görme bozuklukları ise 
 • Yakın ve uzağı bulanık olarak görmek, 
 • Işığa karşı hassasiyet ve Göz ağrısı, 
 • Göz çevresinde kızarıklık,
 • Göz küresi ve iris üzerinde şiddetli ağrı,
 • Gözde uçuşmalar ve hareketlilik, 
 • Gözün kanaması,
 • Göz üzerinde istem dışı yaş oluşması, 
Yukarıda belirtisi tespit edilen rahatsızlık türü üveit rahatsızlığının başlıca nedenlerinden dolayı oluşan rahatsızlıklardır. Bu rahatsızlığın ilerlemesi nedeniyle ciddi anlamda sağlık problemleri yaşanır. Erken müdahale edilmeyen kişilerde görme kaybı durumu dahi görülmüştür.

Üveit Hastalığının Bitkisel Tedavi Yöntemi
Uzman hekimlerin yapmış olduğu araştırmalar neticesinde bu rahatsızlık türü bir kısım bitkisel ve ilaç tedavileri ile sağlanmaktadır. Ancak üveit rahatsızlığında alınacak bitkisel karışımların belirli oranları bulunmaktadır. Şayet bu oranlar belirli oranlardan fazla olduğu taktirde daha farklı rahatsızlıklara neden olabilir. Bu rahatsızlık türü oldukça ciddi olduğundan dolayı uzman bir hekime gözükmelidir. Uzman hekim tarafından yapılan tahliller ve göz filmleri sonucuna binaen bitkisel tedavi uygulanmaktadır. Bu nedenle bilinçsiz olarak herhangi bir karışım göze sürüldüğü taktirde üveit rahatsızlığı ilerleyerek bakteri ve virüsler daha hızlı yayılabilir. Yukarıdaki hususlar nazara alınarak üveit hastalığına maruz kalan bir kimse konuyu uzman hekime bildirmelidir. Şayet beklenmeyen bir durum gerçekleşmesi halinde konu uzman hekime veya uzman aktara acilen bildirilmelidir.
]]>
Gözde Üveit https://www.uveit.gen.tr/gozde-uveit.html Sat, 08 Dec 2018 19:49:37 +0000 Gözde üveit, Göz yuvarları içerisinde bulunan jel benzeri 3 tabakadan orta kısımda olan tabakaya uvea denir. Bu tabakada oluşan iltihaba da üveit denir. Üveit hastalığı gözün içerisinde bulunan iris, koroid ve kirpiksi cisimden Gözde üveit, Göz yuvarları içerisinde bulunan jel benzeri 3 tabakadan orta kısımda olan tabakaya uvea denir. Bu tabakada oluşan iltihaba da üveit denir. Üveit hastalığı gözün içerisinde bulunan iris, koroid ve kirpiksi cisimden oluşan bütün kısımları etkileyebilir. 

Gözde üveitin sebepleri; tam olarak tespit edilememektedir. Üveitler, mantarlar, virüsler ve parazitler yüzünden olabilir. Yada vücutta olan başka bir hastalığın yansıması olabilir. Bu yüzden yapılacak çeşitli tahliller ile ana sebebinin belirlenmesi gerekir. Ayrıca vücut sistemi içerisinde oluşan kollajen doku kaynaklı olabilir. Bu hastalığa en güzel örnekte Behçet hastalığıdır. 

Üveite sebep olabilecek hastalıklar;
 • Behçet hastalığı,
 • Enfeksiyonlar(bakteri,virüs, mantar ve parazitler gibi).
 • Bağışıklık sistemi rahatsızlıkları,
 • Romatizmal hastalıklar,
 • Göz travması ve ameliyatları,
 • Sarkoidoz gibi hastalıklar gözde üveite sebep olabilir. 
Gözde üveitin belirtileri, gözün ön bölümünde oluşan ve şiddetli olduğu dönemlerde kızarıklık göz çevresinde ağrı, hassasiyet, ışığa karşı duyarlılık, bulanık görme ve uyuşmalar gözlemlenebilir. Göz üveiti gözün arka kısmında yoğun bir şekilde oluşmuş ise belirtiler çoğunlukla bulanık görme şeklinde kendini gösterir. Ayrıca gözde kanama, göz sulanması, lekeli ve bulanık görme, göz küresinde ağrı şeklinde kendisini gösterir. 

Gözde ÜveitGözde üveit çeşitleri;
 • Ön tarafta bulunan üveit,
 • Ortada bulunan üveit,
 • Arkada bulunan üveit şeklindedir.
Gözde üveitin teşhisi, şiddeti ne olursa olsun üveit ciddi bir rahatsızlıktır. geç kalındığında hastalık ilerler ve gözde iltihaptan dolayı telafisi olmayan rahatsızlıklar bırakabilir. İltihaptan kaynaklı gözün göz bebeğinde kaymalar, katarakt, göz tansiyonu gibi durumların yükselmesi gözlemlenir. Gözde üveitin belirtileri fark edilir edilmez hemen bir göz doktoruna gidilmeli ve muayene sonucunda hemen tedaviye başlanmalıdır. Yoksa kalıcı görme bozuklukları yapabilir. 

Bazı üveit çeşitlerinin tipik görünümleri vardır. Buda gözün arka kısmında olan üveittir. Kişide direk görme bulanıklığı yaptığı için hemen fark edilen bu iltihaplanma erken teşhis ile tedavi edilebilir. Anlaşılması için anjiyografi, ultrasonografi, ERG gibi teknikler gerekir. Alınan tahlil sonuçları ile iltihabın başka yerden olma ihtimaline karşı romatolog, cilt hastalıkları bölümü, göğüs hastalıkları bölümü ve nöroloji bölümlerinde hasta incelenir ve bu organlardan gelen bir enfeksiyon ise tedavi oradan başlanır ve birlikte devam eder. 

Tedavisi;
En başta gözde üveitin belirtileri görünmeye başladığı ilk anda hekime başvurulması ve erken tanı konulması gerekir. Devamında iltihabın düzenli takibi ve hekim hasta ilişkisinde uyum içerisinde olmaktır. Bu şartlar sağlandığında gerekli hekim müdahaleleri ile göz büyük çoğunlukla kurtarılır ve kişi sağlığına kavuşur. Tedavi tamamlansa bile hasta belirli bir zaman aralığında ayda en az üç kez olacak şekilde takip edilmelidir. Hastalığı tekrarlaması olası olduğundan bu takip işlemi sayesinde hemen müdahale gerçekleşir. 

Gözde üveit son derece karışık bir hastalıktır ve farklı şekilde seyirler izlenebilir. Tedavisi de üveitin kendisi gibi kişiye özel yapılmalıdır. 
Uygulanacak her türlü ilaç tedavisi sadece hekim tarafından yapılmalıdır. Behçet hastalığı olarak bildiğimiz iltihaplanma ağızda ve cinsel bölgede oluşan ve kendini sürekli yenileyen bir hastalıktır. Fark edilmez ve tedavi ile takip edilmezse bu hastalık gözlere kadar sıçrar ve gözde üveite sebep olur. Bu durumda gözde oluşan üveitin tedavisine başlanmadan önce Behçet hastalığının nerelere ne kadar vurduğu teşhis edilir ve devamında beraber olacak şekilde birlikte tedavi edilir. 
]]>
Üveit https://www.uveit.gen.tr/uveit.html Sun, 09 Dec 2018 03:04:25 +0000 Üveit, gözün uvea adı verilen tabakalarda oluşan bir hastalıktır. Yapı olarak yuvarlak bir yapısı olan gözlerin orta kısmında bulunan jel gibi olan maddenin çevresi üç katman şeklinde sarılmıştır. Bu katmanların en dış Üveit, gözün uvea adı verilen tabakalarda oluşan bir hastalıktır. Yapı olarak yuvarlak bir yapısı olan gözlerin orta kısmında bulunan jel gibi olan maddenin çevresi üç katman şeklinde sarılmıştır. Bu katmanların en dışındaki sklera, orta tabaka retina ve en iç tabaka ise uveadır. Uveanın iltihaplanması rahatsızlığına ise üveit denir.  Uveada gözü besleyen bir çok damar bulunur. Bu nedenle burada oluşan iltihaplanma gözün tamamına bu damarlar ile yayılma gösterir. Bu rahatsızlık görme duyumuzu kaybetmemize kadar ilerleyecek bir rahatsızlıktır. Göz hastalıklarından çok daha ayrı bir uzmanlık olarak başlı başına bir hastalık olarak incelenir. Bu hastalık zamanında teşhis edilir ve doğru takip edilip düzenli olarak tedavi edilir ise kısa süre de kalıcı hasarlara yol açması engellenerek tedavi edilebilir. Üveit bir mikrop ya da virüs kaynaklı da olsa herkes de farklı şekillerde seyreden bir hastalıktır ve bu nedenle tedavisi de kişiye yöneliktir. Her kişi için farklı tedavi uygulamayı gerektirebilen bir hastalıktır. 

ÜveitÜveitin oluşum nedenleri
 • Üveit hastalarında yüzde kırka yakın bir kısmında hastalığın nedeni tam olarak bulunamamıştır. 
 • Virüs, mantar ve parazit kaynaklı oluşabilir.
 • Vücutta bulunan farklı hastalıklardan kaynaklı olarak oluşabilir.
 • Sistematik hastalıklar nedeni ile oluşabilir.
 • Behçet hastalığı, romatizma hastalıkları, göz ameliyatları, tüberküloz hastalıkları kaynaklı oluşabilir. 
Üveitin belirtileri 
 • Gözlerde yüksek ışığa karşı hassasiyet ve ışığa bakamama
 • Bulanık görmeye başlama
 • Gözlerde ciddi kızarıklıklar
 • Göz ve çevresinde şiddetli ağrılar
 • Gözün sulanması en sık rastlanan belirtilerdir. 
Üveit hastalığının teşhis ve tedavisi, bu hastalık ilk aşamada da olsa ciddi bir rahatsızlıktır. Teşhis göz doktorlarının bazı cihazlar kullanarak muayene etmesi ile konulur. Tabi tedavisi için neden oluştuğunu bulmak gerekir. Virüs veya bakteri mikrop kaynaklı ise ona göre bir tedavi uygulanır. Fakat bunlardan kaynaklanan bir oluşum değilse göz doktoru dahiliye uzmanı, cilt uzmanları ve nöroloji uzmanları ile beraber çalışıp gerekli testleri yapar ve hastalığın kaynağını neden oluştuğunu öğrenir. Başka bir hastalıktan kaynaklı oluşuyorsa o hastalığında tedavisine başlanır. Bununla beraber göz için damlalar kullanılır. Günlük hayatına hasta devam edebilir. Fakat Güneş'e çıktığında güneş gözlüğü kullanması gerekir. Bununla beraber tedavi sırasında kontrolleri aksatmadan doktora görünmelidir ki tedavi aşamasındaki bulgular doktor tarafından incelensin. 
]]>
Anterior Üveit https://www.uveit.gen.tr/anterior-uveit.html Sun, 09 Dec 2018 10:01:23 +0000 Anterior üveit, gözün ön kısmında bulunan bir üveit çeşididir. Gözün ön kısmındaki irisin ve kirpiksi cismin olduğu yerde oluşan enfeksiyona anterior üveit denir. Anterior üveit yapı olarak bir topa benzeyen gözün ortasın Anterior üveit, gözün ön kısmında bulunan bir üveit çeşididir. Gözün ön kısmındaki irisin ve kirpiksi cismin olduğu yerde oluşan enfeksiyona anterior üveit denir. Anterior üveit yapı olarak bir topa benzeyen gözün ortasında bulunan jel benzeri  maddenin çevresini üç tabakadan oluşan bir kılıf sarar. Bu iltihap çeşidi genellikle bakteri toksinleri karşı hiperalerjik reaksiyonlara bağlı olarak gelişir. 

Anterior üvetin belirtileri;
 • Görme kaybı,
 • Şiddetli ağrılar,
 • Fotofobi,
 • Kırmızı göz,
 • Göz ağrısı,
 • Işığa hassasiyet,
 • Bulanık görme,
 • Lakrimasyon şeklindedir. 
Anterior üveite ait bulgular ;
 • İnjeksiyon hali: Silier karakterde ve korneanın çevresini çepeçevre saran bir tarzı vardır.
 • Keratik prespitatlar: Endotel üzerindeki canlı organizma gibi görünen selüler birikintilerdir. gözde oluşma yeri orta ve alt kısımlardır.  
 • iris nodüller: Canlı yada cansız modüller üzerinde bağışıklık sisteminin geliştirdiği patolojik mekanizma üzerinde üveit belirtileri görülür. Spesik olarak iki tipi vardır bunlardan biri pupilla kenarında diğeri ise iris yüzeyindedir.
Anterior üveite ait diğer bulgular ise, Aköz hücreler, anterior vitreus hücreleri, aköz flare, iris yüzeyinde düzleşme, kornea ödemi, hifema gibidir. 
Anterior üveitler de dikkat edilmesi gereken bir konuda akut glokom krizinden ayrılmasıdır. Bu krizin oluşumu üveitte olmayan kornea ödemi, gözün ön kamerasında derinlik azalması, midriyazis ve GİB artışı gibi durumlar gösterir. Anterior üveitin komplikasyonları olarak, Band keratopati, katarakt ve sekonder glokom görülür.
Üveit hastalığı bazen hiç bir belirti göstermeksizin sadece göz muayenesi sonucu ortaya çıkabilir 

Anterior ÜveitAnterior üveit tanı ve tedavisi;

Hastanın belirtileri fark ederek hekime gitmesi, göz muayenesinden geçmesi, üveit ile ilgili olabilecek hastalıkların tetkiklerinin yapılması gerekir. bu hastalıklar anlaşılması için kan testleri, radyolojik muayene ve iç hastalıkları muayenesinden geçmelidir.
Tedavi süreci başlangıcında konulan tanı hastalığa bağlı anterior üveit ise ona göre tedaviye başlanmalı, güneş gözlükleri kullanarak parlak ışıklardan korunma, sosyal aktivitelerin sınırlandırılması gerekir. Görmede üveit için kullanılan damlalar görmeyi bozacak şekilde tepkiler vermişse araba bile kullanılmamalıdır. Tedavi süresinde kortizonlu ilaçlar uygulanmış ise tuzsuz yemekler yemeğe özen gösterilmeli, göz doktorunun verdiği ilaçlar düzenli olarak kullanılmalı ve tedavi boyunca kontroller aksatılmadan yapılmalıdır. Bağışıklık sistemini çalışma şekli ilaçlar verilerek değiştirilmesi sonucu anterior nüveit hastalığı ve enfeksiyonlar da iyileşmeler görülür. Hekim tarafından hastanın izlenmesi ve tedavi bitiminden sonrada belli aralıklarla kontrol edilmesi gerekir. Sağlıklı gözler için mutlaka göz doktoruna altı ayda bir kontrol amaçlı gitmekte fayda vardır. Belirtiler olsun olmasın uygulanacak bu yöntem gözde oluşacak bütün rahatsızlara erken teşhis,tanı ve tedavi kullanılmasını sağlar. 
]]>
Üveit Hastalığı https://www.uveit.gen.tr/uveit-hastaligi.html Sun, 09 Dec 2018 23:55:54 +0000 Üveit hastalığı, gözde iris, silier ve koroid cisimden meydana gelen tabakalarında oluşan bir grup enflamatuar hastalığıdır. Göz top gibi yuvarlak bir yapıya sahip, ortasındaki jel gibi maddenin etrafı üç tabaka halinde kılı Üveit hastalığı, gözde iris, silier ve koroid cisimden meydana gelen tabakalarında oluşan bir grup enflamatuar hastalığıdır. Göz top gibi yuvarlak bir yapıya sahip, ortasındaki jel gibi maddenin etrafı üç tabaka halinde kılıfla sarılı bir organımızdır. Dışta bulunan beyaz kısım sklera, en içte olan retina ve görmeyi sağlayan orta kısım ise üvea tabakasıdır. Ortada bulunan üvea tabakasının iltihaplanması üveit hastalığı olarak tanımlanır. Bu orta tabakada gözü besleyen damarlar yer alır. Buradaki iltihaplanma gözdeki bütün dokuların etkilenmesine neden olur. Böyle bir durum kişinin görme duyusunu ciddi şekilde etkiler. Üveit hastalığı göz hastalıkları alanında ayrı bir uzmanlık isteyen bir sorundur. Rahatsızlık erken aşamada teşhis edilerek tedavi edilirse, hastanın bunu hastalık olarak kabul etmesiyle tedaviden başarılı bir sonuç alınabilir.

Üveit hastalığı gözdeki üvea denilen iris, kirpiksi, koroid cisimden meydana gelen tabakalarının tümünü ya da birini etkisi altına alabilir. Bu rahatsızlık mikroplardan kaynaklanan iltihaplanma ile karıştırılmamalıdır. Üveit hastalığının başlangıcı mikrop ya da virüsle olsa bile, rahatsızlık mikrop ya da virüsün yanıtını değiştirmesi sonucunda oluşur. Bu yüzden oldukça karmaşık bir hastalık olarak kabul edilir. Hastaların her birinde değişik seyir olabilir. Hastalığın tedavisi de hastalığın seyrine göre belirlenir yani kişiye özel tedavi uygulanır. Yapılan tedavi sırasında ilaçların dozu, üveit hastalığı konusunda uzman doktorlarca belirlenmelidir.

Üveit HastalığıÜveit hastalığı nedenleri nelerdir

Hastaların yaklaşık % 30-40 kadarında üveit nedeni kesin olarak belirlenemez. Rahatsızlık parazitler, mantarlar, virüsler gibi etkenler ortaya çıkabileceği gibi, vücutta oluşan bir hastalığın göze yansımasıyla da olabilir. Bu nedenle yapılan tahlillerle, tetkiklerle araştırmalar yapılır. Bazen otoimmün ve kalojen dokudan kaynaklanan sistemik hastalıklarla birlikte üveit hastalığı meydana gelebilir. Bu hastalıklar arasında behçet hastalığı, romatoid artrit gibi hastalıklar vardır.

Üveit hastalığına neden olabilen hastalıklar
 • Behçet hastalığı 
 • Göz travması ve göz ameliyatları
 • Sifilis yani frengi, tüberküloz, herpes gibi hastalıkları
 • Bağışıklık sistemi hastalıkları, ülseratif kolit, romatizmal hastalıklar, sarkoidoz
 • Vücuttaki enfeksiyonların göze yayılımı
Üveit hastalığı belirtileri nelerdir
 • Gözlerde ışığa hassasiyet olması
 • Gözlerde kızarıklık, bulanık görme
 • Göz küresi ve etrafında şiddetli ağrı olması
 • Gözde kamaşma
 • Göz yaşarması
Üveit hastalığına nasıl tanı konur

Hastalığın şiddeti ne olursa olsun, acil bir hastalık olarak değerlendirilir. Rahatsızlık ilerlerse oluşan iltihap nedeniyle göz bebeği şekil bozuklukları olabilir, göz tansiyonu, katarakt gibi etkiler görülebilir. Bu nedenle hastalığın belirtileri izlenirse, hemen üveit hastalığı konusunda deneyimli bir göz doktoruna gidilmelidir. Yapılacak ilk muayenenin erken aşamada olması kalıcı görme kayıplarına karşı oldukça etkilidir. Üveit hastalığının bazı tiplerinde teşhis daha kolay konabilir. Buna rağmen gözün arka kısmındaki tutulumunu, görmenin nasıl etkilendiğini ve tedavinin nasıl sonuçlar verdiğini değerlendirmek amacıyla göz anjiyosu, ultrasonografi gibi tetkikler yapılır. Ardından nöroloji, cilt hastalıkları, göğüs hastalıkları, romatologlar ile ortak bir çalışma yapılır.

Üveit hastalığı nasıl tedavi edilir

Üveit hastalığının altında yatan başka bir hastalık bulunuyorsa, önce onun tedavisi yapılır. Hastaların bu aşamada güneş gözlüğü kullanması faydalı olur. Aktivitelerin kısıtlanmasına gerek kalmaz. Fakat tedavide kullanılan göz damlaları göz bebeğini büyütebilir. Bu n]]> Üveit Atağı https://www.uveit.gen.tr/uveit-atagi.html Mon, 10 Dec 2018 12:44:02 +0000 Üveit Atağı, gözün içinde bulunan uvea adındaki damar tabakasının iltihaplanması sonucu ortaya çıkan hastalığa üveit atağı adı verilir. Uvea sanatsal bir tabaka olduğundan gözdeki tüm damarların beslenmesini sağla Üveit Atağı, gözün içinde bulunan uvea adındaki damar tabakasının iltihaplanması sonucu ortaya çıkan hastalığa üveit atağı adı verilir. Uvea sanatsal bir tabaka olduğundan gözdeki tüm damarların beslenmesini sağlar. Bu nedenle uveada oluşan iltihaplanma gözdeki sinirleri ve korneayı etkiler. Bunun sonucunda da görme bozuklukları meydana gelir. Genellikle erişkinlerde, gençlere göre daha fazla üveit atağına rastlanmaktadır.

Üveit atağının sebepleri nelerdir

Genellikle hastaların %30'unda hastalığın nedeni tespit edilememiştir. Virüs, mantar ve parazitlerin üveit atağına yol açtığı bilinmektedir. Bunun yanında başka organlarda meydana gelen hastalıkların gözdeki belirtisi olarak da ortaya çıkabilir. Ayrıca behçet hastalığı, ankilozan spondolit ve romatoid artrit gibi hastalıklar da üveit atağına neden olur.

Üveit atağının belirtileri nelerdir
 • Gözde kızarıklık, bulanık görme, göz çevresinde ağrı, ışığa karşı hassasiyet gibi belirtiler görülür. 
 • Eğer üveit gözün arka bölümünde oluşmuş ise belirtiler genellikle bulanık görme şeklindedir.
 • Eğer üveit merkezi bölgenin dışında ise göz kanlanması, göz sulanması, ani seyreden ışık çakmaları, görme kaybı, göz küresinde ağrı gibi belirtiler görülmektedir.

Üveit AtağıÜveit atağı nasıl teşhis edilir

Her hastalıkta olduğu gibi bu hastalıkta da ilk muayene oldukça önemlidir. Hastanın hiçbir şikayeti bulunmasa bile üveit atağı tanısı konulabilir. FFA ve diğer tetkikler ile birlikte diğer hastalıkların tetkikleri incelenir. Ve teşhis konulabilir. 
Teşhisin erken konulması oldukça önemlidir. Üveit atağı acil ve çok önemli bir hastalıktır. Eğer erken teşhis konulmaz ise katarakt, göz tansiyonu ve şekil bozukluklarına sebep olabilir.

Üveit atağının tedavisi nasıl yapılır

Hastalığın doğru ve erken teşhis edilmesi ile tedavi oldukça kolaylaşır. Hastanın görme bozukluğu giderilir. Genellikle göz damlaları ve ilaçlar kullanılarak uveada bulunan iltihaplanma yok edilebilir.
Bunun yanında tedavide şunlara da dikkat edilmesi gerekir:
 • Eğer üveit atağına neden olan bir hastalık varsa bu hastalığın tedavisi ve bağışıklık sistemini güçlendiren ilaçlar kullanılması gerekmektedir.
 • Eğer hastalık İleri derecede ve damlalar görme bulanıklığı yapıyor ise araba kullanımı tavsiye edilmez.
 • Hastalığın sürekli olarak izlenmesi, koyu camlı gözlükler kullanılması ve göz doktorunun tedavisi de oldukça önemlidir.
]]>