Anterior Üveit Belirtileri ve Tedavisi
21 Haziran 2024

Anterior Üveit Belirtileri ve Tedavisi

Anterior üveit, gözün ön kısmında bulunan bir üveit çeşididir. Bu durum, gözün ön kısmındaki irisin ve kirpiksi cismin olduğu bölgede meydana gelen bir enfeksiyon olarak tanımlanır. Gözün yapısal olarak bir topa benzeyen ortasında bulunan jel benzeri maddenin çevresini üç tabakadan oluşan bir kılıf sarar. Anterior üveit genellikle bakteri toksinlerine karşı gelişen hiperalerjik reaksiyonlar sonucu ortaya çıkar.

Anterior Üveitin Belirtileri

 • Görme kaybı
 • Şiddetli ağrılar
 • Fotofobi
 • Kırmızı göz
 • Göz ağrısı
 • Işığa hassasiyet
 • Bulanık görme
 • Lakrimasyon (gözyaşı artışı)

Anterior Üveite Ait Bulgular

 • İnjeksiyon hali: Silier karakterde olup, korneanın çevresini çepeçevre saran bir tarzı vardır.
 • Keratik prespitatlar: Endotel yüzeyinde görülen, canlı organizma gibi görünen hücresel birikintilerdir. Genellikle gözdeki orta ve alt kısımlarda oluşurlar.
 • İris nodüller: Canlı veya cansız nodüller üzerinde bağışıklık sisteminin geliştirdiği patolojik mekanizma üzerinde üveit belirtileri görülür. Spesifik olarak iki tipi vardır: biri pupilla kenarında, diğeri ise iris yüzeyindedir.

Anterior Üveite Ait Diğer Bulgular

Aköz hücreler, anterior vitreus hücreleri, aköz flare, iris yüzeyinde düzleşme, kornea ödemi ve hifema gibi belirtiler de anterior üveitin diğer bulguları arasında yer alır.

Anterior üveitler, akut glokom krizinden ayrılmalıdır. Akut glokom krizi, anterior üveitte olmayan kornea ödemi, gözün ön kamerasında derinlik azalması, midriyazis ve göz içi basınç artışı gibi durumlarla kendini gösterir. Anterior üveitin komplikasyonları arasında band keratopati, katarakt ve sekonder glokom bulunur.

Üveit hastalığı, bazen hiçbir belirti göstermeksizin sadece göz muayenesi sonucu ortaya çıkabilir.

Anterior Üveit Tanı ve Tedavisi

Hastanın belirtileri fark ederek hekime gitmesi ve göz muayenesinden geçmesi gereklidir. Üveit ile ilgili olabilecek hastalıkların tetkiklerinin yapılması önemlidir. Bu tetkikler arasında kan testleri, radyolojik muayene ve iç hastalıkları muayenesi bulunur.

Tedavi sürecinin başlangıcında konulan tanı, anterior üveit ise uygun tedaviye başlanmalıdır. Güneş gözlükleri kullanarak parlak ışıklardan korunmak ve sosyal aktiviteleri sınırlamak önemlidir. Üveit için kullanılan damlalar görmeyi bozacak tepkiler veriyorsa, araba kullanmaktan kaçınılmalıdır. Tedavi süresince kortizonlu ilaçlar kullanılmışsa, tuzsuz yemekler yemeye özen gösterilmelidir. Göz doktorunun verdiği ilaçlar düzenli olarak kullanılmalı ve tedavi boyunca kontroller aksatılmamalıdır. Bağışıklık sisteminin çalışması ilaçlar verilerek değiştirildiğinde anterior üveit ve enfeksiyonlar iyileşme gösterir. Hekim tarafından hastanın izlenmesi ve tedavi bitiminden sonra da belli aralıklarla kontrol edilmesi gereklidir. Sağlıklı gözler için mutlaka göz doktoruna altı ayda bir kontrol amaçlı gitmekte fayda vardır. Belirtiler olsun veya olmasın, bu yöntem gözde oluşabilecek rahatsızlıklara erken teşhis, tanı ve tedavi imkanı sağlar.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Anterior Üveit Belirtileri ve Tedavisi

Anterior Üveit Belirtileri ve Tedavisi

Üveit Bitkisel Tedavi

Üveit Bitkisel Tedavi

Üveit Tedavisinde Kullanılan İlaçlar

Üveit Tedavisinde Kullanılan İlaçlar