Üveit Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Üveit Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Üveit hastalığı, gözde iris, silier ve koroid cisimden meydana gelen tabakalarında oluşan bir grup enflamatuvar hastalığıdır. Göz top gibi yuvarlak bir yapıya sahip, ortasındaki jel gibi maddenin etrafı üç tabaka halinde kılıfla sarılı bir organımızdır. Dışta bulunan beyaz kısım sklera, en içte olan retina ve görmeyi sağlayan orta kısım ise üvea tabakasıdır. Ortada bulunan üvea tabakasının iltihaplanması üveit hastalığı olarak tanımlanır. Bu orta tabakada gözü besleyen damarlar yer alır. Buradaki iltihaplanma gözdeki bütün dokuların etkilenmesine neden olur. Böyle bir durum kişinin görme duyusunu ciddi şekilde etkiler. Üveit hastalığı göz hastalıkları alanında ayrı bir uzmanlık isteyen bir sorundur. Rahatsızlık erken aşamada teşhis edilerek tedavi edilirse, hastanın bunu hastalık olarak kabul etmesiyle tedaviden başarılı bir sonuç alınabilir.

Üveit hastalığı gözdeki üvea denilen iris, kirpiksi, koroid cisimden meydana gelen tabakalarının tümünü ya da birini etkisi altına alabilir. Bu rahatsızlık mikroplardan kaynaklanan iltihaplanma ile karıştırılmamalıdır. Üveit hastalığının başlangıcı mikrop ya da virüsle olsa bile, rahatsızlık mikrop ya da virüsün yanıtını değiştirmesi sonucunda oluşur. Bu yüzden oldukça karmaşık bir hastalık olarak kabul edilir. Hastaların her birinde değişik seyir olabilir. Hastalığın tedavisi de hastalığın seyrine göre belirlenir yani kişiye özel tedavi uygulanır. Yapılan tedavi sırasında ilaçların dozu, üveit hastalığı konusunda Uzman doktorlarca belirlenmelidir.


Üveit hastalığı neden olur?


Hastaların yaklaşık %30-40 kadarında üveit nedeni kesin olarak belirlenemez. Rahatsızlık parazitler, mantarlar, virüsler gibi etkenler ortaya çıkabileceği gibi, vücutta oluşan bir hastalığın göze yansımasıyla da olabilir. Bu nedenle yapılan tahlillerle, tetkiklerle araştırmalar yapılır. Bazen otoimmün ve kolajen dokudan kaynaklanan sistemik hastalıklarla birlikte üveit hastalığı meydana gelebilir. Bu hastalıklar arasında behçet hastalığı, romatoid artrit gibi hastalıklar vardır.


Üveit hastalığına neden olabilen hastalıklar

  • Behçet hastalığı
  • Göz travması ve göz ameliyatları
  • Sifilis yani frengi, tüberküloz, herpes gibi hastalıkları
  • Bağışıklık sistemi hastalıkları, ülseratif kolit, romatizmal hastalıklar, sarkoidoz
  • Vücuttaki enfeksiyonların göze yayılımı

Üveit hastalığı belirtileri nelerdir?

  • Gözlerde ışığa hassasiyet olması
  • Gözlerde kızarıklık, bulanık görme
  • Göz küresi ve etrafında şiddetli ağrı olması
  • Gözde kamaşma
  • Göz yaşarması

Üveit hastalığına nasıl tanı konur?

Hastalığın şiddeti ne olursa olsun, acil bir hastalık olarak değerlendirilir. Rahatsızlık ilerlerse oluşan iltihap nedeniyle göz bebeği şekil bozuklukları olabilir, göz tansiyonu, katarakt gibi etkiler görülebilir. Bu nedenle hastalığın belirtileri izlenirse, hemen üveit hastalığı konusunda deneyimli bir göz doktoruna gidilmelidir. Yapılacak ilk muayenenin erken aşamada olması kalıcı görme kayıplarına karşı oldukça etkilidir. Üveit hastalığının bazı tiplerinde teşhis daha kolay konabilir. Buna rağmen gözün arka kısmındaki tutulumunu, görmenin nasıl etkilendiğini ve tedavinin nasıl sonuçlar verdiğini değerlendirmek amacıyla göz anjiyosu, ultrasonografi gibi tetkikler yapılır. Ardından nöroloji, cilt hastalıkları, göğüs hastalıkları, romatologlar ile ortak bir çalışma yapılır.


Üveit hastalığı nasıl tedavi edilir?

Üveit hastalığının altında yatan başka bir hastalık bulunuyorsa, önce onun tedavisi yapılır. Hastaların bu aşamada güneş gözlüğü kullanması faydalı olur. Aktivitelerin kısıtlanmasına gerek kalmaz. Fakat tedavide kullanılan göz damlaları göz bebeğini büyütebilir. Bu nedenle araç kullanma hastalar açısından sakıncalı olur. Tedavide kortizon kullanılırsa, hastalara tuzsuz diyet önerilir. İlaç tedavisinde göz damlası, iğne, kortizonlu tabletler kullanılır. Bağışıklık sistemini doğru çalıştıran ilaçlarda kullanılır. Üveit hastalığına neden olan rahatsızlık tedavi edildiğinde, üveit düzelmeye başlar. Hastalar tedavide sürekli olarak kontrol altına alınır. Bulgular takip edilir.

Üveit Hastalığı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Üveit Belirtileri ve Tedavisi

Üveit Belirtileri ve Tedavisi

Gözde Üveit Belirtileri ve Tedavisi

Gözde Üveit Belirtileri ve Tedavisi

Üveit Bitkisel Tedavi

Üveit Bitkisel Tedavi